081380 22199 ferveen@snashgt.com

Růst vlasů je složitý proces řízený několika klíčovými faktory

Mezi ohrožené patří dospělí ve věku 65 let nebo starší, děti mladší 2 let, osoby s astmatem, neurologickými onemocněními, krevními poruchami, jako je srpkovitá anémie, chronické onemocnění plic (CHOPN a cystická fibróza), cukrovka, onemocnění srdce nebo ledvin, poruchy jater, obezita (BMI 40 nebo vyšší) a lidé s oslabeným imunitním systémem nebo mladí lidé, kteří dlouhodobě užívají léky obsahující aspirin nebo salicyláty. Lidem, kteří žijí v zařízeních pro dlouhodobou péči nebo pečovatelském domě, a těhotným ženám se doporučuje očkovat proti chřipce.

Co obsahuje letošní vakcína?

Světová zdravotnická organizace každoročně poskytuje doporučení pro složky vakcíny proti chřipce na základě toho, jaké kmeny cirkulují. V letošním roce vakcína obsahuje aktualizované kmeny chřipky A (H3N2) a B (Victoria lineage).

Bude dostatek vakcíny?

Výrobci každý rok v reakci na poptávku neustále zvyšovali produkci. V letošním roce se očekává, že bude k dispozici 174-184 milionů dávek.

Možnosti vakcíny

Vakcína proti chřipce je dostupná formou injekce pro všechny věkové kategorie a živou atenuovanou vakcínou proti chřipce (LAIV) nosním sprejem (“FluMist”) pro děti od 2 do 49 let. Obě verze se dodávají v kvadrivalentní (čtyř kmenové) formulaci. Čtyřvalentní vzorec obsahuje A(H1N1), A(H3N2) a dva kmeny viru chřipky B.

Starší dospělí ve věku 65 let nebo více by měli dostávat účinnější přípravek, označovaný jako „vysoká dávka“, „kvadrivalentní“ nebo „adjuvovaná“. Termín „adjuvovaný“ znamená, že vakcína obsahuje speciální složku, která přitahuje pozornost vrozeného imunitního systému, aby vyvolala adekvátní imunitní odpověď. Formulace s vysokou dávkou je nezbytná, protože jak stárneme, imunitní systém reaguje méně energicky – tomu se říká imunitní senescence.

Jak se vakcíny vyrábějí?

Vakcíny jsou nyní dostupné ve verzích na bázi vajec, buněk a rekombinantních verzí.

Vakcíny na bázi vajec se vyrábějí již více než 70 let a jsou nejběžnějšími dostupnými vakcínami proti chřipce. Jak inaktivované (injekce), tak živé oslabené (nosní sprej) vakcíny jsou vyráběny na bázi vajec.

Výroba založená na buňkách se používá k vytvoření vakcín zcela bez vajec.

Rekombinantní vakcíny proti chřipce se vyrábějí synteticky vložením genů pro antigen viru chřipky do bakuloviru. Bakulovirus se pak použije k infekci hostitelské buněčné linie schválené FDA, aby se z něj vypěstoval antigen ve velkém. Antigen se poté shromáždí, přečistí a zabalí. Rekombinantní technologie je známá platforma používaná v jiných vakcínách a je nejrychlejší dostupnou možností.

Může mi očkování proti chřipce způsobit nevolnost?

Živý, oslabený nosní sprej obsahuje oslabenou verzi viru chřipky, který se replikuje pouze v chladnějším vzduchu v nose, nikoli v teplejších oblastech těla, jako jsou plíce. Ani injekce, ani nosní sprej nezpůsobí onemocnění chřipkou, ale můžete zaznamenat některé vedlejší účinky , protože si vaše tělo vyvine imunitu.

Funguje nosní sprej?

Ano, funguje to, ale vakcína ve spreji prošla od svého prvního uvedení na trh přeformulováním a je třeba shromáždit nová data, aby bylo možné posoudit, jak dobře FluMist funguje proti určitým kmenům chřipky. To je důvod, proč se nosní sprej doporučuje pouze těm, kteří mají alespoň riziko chřipkových komplikací (ve věku od 2 do 49 let).

Historie je následující: během pandemie H1N1 v roce 2009 údaje naznačovaly, že nosní sprej nebyl tak účinný proti kmenu A(H1N1), ale fungoval stejně dobře jako injekce proti kmenům chřipky B. V letech 2016-2018 CDC doporučilo nepoužívat nosní sprej, aby byla zajištěna dostatečná ochrana pro každého. Ačkoli výrobce představil novou formulaci pro boj s A(H1N1), nosní sprej v posledních letech nedostalo tolik lidí, aby CDC mohla změřit účinnost vakcíny. Z tohoto důvodu se těm, kteří jsou považováni za vysoce rizikové nebo ve věku 65 a více let, doporučuje získat inaktivovanou verzi (injekce), nikoli FluMist .

Jsou vakcíny proti chřipce bezpečné?

Vakcíny proti chřipce jsou bezpečné a snižují riziko komplikací způsobených chřipkou. CDC uvádí, že za posledních 50 let byly podány stovky milionů dávek vakcíny proti chřipce a byly provedeny rozsáhlé bezpečnostní studie. Některé studie naznačovaly možnou souvislost se syndromem Guillain Barré (GBS), zatímco jiné žádnou souvislost nenašly. Zdá se, že zvýšené riziko bylo spojeno s vakcínou proti prasečí chřipce v roce 1976 (přibližně 1 ze 100 000), ale výskyt GBS se od té doby odhaduje na 1 nebo 2 na milion očkovaných lidí.

Miliony lidí vyhledávají depilační kúry, aby se zbavili jejich těla nežádoucího ochlupení. Tyto léčby již nevyhledávají ženy.

Klíčové věci:

 • Nechtěné ochlupení je častým problémem mužů i žen.
 • K dispozici je mnoho možností domácího odstranění chloupků, jako je holení, vytrhávání, depilační krémy a voskování.
 • Profesionální možnosti odstranění chloupků zahrnují laserové a světelné ošetření, závitování a elektrolýzu.
 • Nejlepší volba závisí na vašich cílech v oblasti odstraňování chloupků, dostupném čase a životním stylu.
 • Zeptejte se svého dermatologa, pokud potřebujete pomoc při rozhodování, jaká léčba je pro vás vhodná.

V poslední době vstoupili na trh muži, kteří hledají způsoby, jak udržet pokožku hladkou a bez chloupků. K dispozici je mnoho léčebných postupů, od drahých procedur v ordinaci až po levnější možnosti doma.

co jsou vlasy?

Vlasy se skládají z dlouhého řetězce proteinů zvaných keratin. Vyrůstá z vlasových folikulů umístěných v hluboké vrstvě kůže. Růst vlasů je komplexní proces, který se řídí několika klíčovými faktory:

 • Vlasy rostou různou rychlostí v závislosti na jejich umístění. Chloupky na hlavě rostou asi o půl palce za měsíc, zatímco chloupky na řasách rostou o 1/4 palce za měsíc.
 • Mužské vlasy rostou rychleji než ženské.
 • Růst je také ovlivněn určitými zdravotními stavy, léky, výživou, věkem a genetikou.
 • Správná hygiena a úprava vlasů je dokáže udržet v dobré kondici.

Jak rostou chloupky?

Cyklus růstu vlasů má 4 fáze: Anagen, Catagen, Telogen a Exogen.

 1. Anagen. Toto je růstová fáze vlasového cyklu. Může trvat v průměru 3-5 let, ale liší se v závislosti na umístění vlasů na těle. Většina vlasů je v této fázi kdykoli.
 2. Catagen. Katagen začíná po anagenu a nazývá se přechodná fáze. Trvá pouze několik dní, protože růst vlasů se zpomaluje.
 3. Telogen. Telogen je klidová fáze, kdy jsou vlasy v limbu. Nerostou ani nevypadávají. Může trvat několik měsíců.
 4. Exogen. Někteří to považují za vlastní fázi a jiní považují exogen za součást telogenu. Toto je fáze vylučování, která trvá několik měsíců. Normální je ztráta 100 vlasů denně.

Jaké jsou dostupné depilační procedury?

Na trhu je mnoho účinných depilačních kúr. Díky výzkumu a experimentování najdete to pravé pro vás.

 1. Holení. Většina lidí se začíná holit, protože je to nejrozšířenější možnost. Jedná se o odříznutí chloupků z povrchu kůže břitvou. Bohužel to může vést k zarůstání chloupků. Také, v závislosti na vaší toleranci růstu vlasů, je třeba to provádět denně, abyste si zachovali hladký vzhled. I když je práce náročná, je obvykle bezbolestná.
 2. Voskování. Depilaci horkým nebo studeným voskem lze provádět doma nebo v salonu. Zahrnuje vytahování chloupků z folikulů, kde rostou. Proto to může být bolestivé. Také to vyžaduje dlouhé vlasy, takže vosk má k čemu přilnout. Výsledky mohou trvat týdny. Jen si dejte pozor, abyste se nespálili, pokud to děláte doma.
 3. škubání. Vytrhávání pinzetou je poměrně náročné na práci a je ideální jen pro pár problematických chloupků, jako je obočí. To lze také provést doma nebo v salonu. Mohou se objevit zarostlé chloupky.
 4. Depilační krémy. Jedná se o další domácí péči o odstranění chloupků. Chemikálie v depilačních krémech rozpouštějí chloupky pouze na povrchu kůže; proto rychle dorostou. Existují různé krémy na různá místa na těle a nejsou zaměnitelné. Depilační krémy na nohy by se neměly používat na obličej.
 5. Navlékání nití je indická metoda odstraňování chloupků tak, že se kolem nich nitě stočí, aby se vytáhly z vlasových folikulů. Způsobuje to určité nepohodlí, ale výsledky mohou trvat týdny. Je ideální pro menší oblasti obličeje. Navlékání se obvykle provádí v salonech.
 6. Ošetření laserem a intenzivním pulzním světlem (IPL). Tato ošetření se zaměřují na pigment ve vlasových folikulech, aby selektivně odstranily pouze chloupky bez poškození okolní kůže. Je zde minimální nepohodlí s dlouhotrvajícími výsledky. Trvalá redukce chloupků může vyžadovat několik ošetření. Chloupky, které dorůstají, jsou tenčí a světlejší. Pro udržení dlouhodobých výsledků je nutná pravidelná udržovací ošetření. Nedochází k prostojům a u většiny lidí může zabránit zarůstání chloupků a popáleninám od žiletky. Nevýhodou je, že funguje pouze na tmavé chloupky a nemůžete ho získat, pokud jste opálení. Nejúčinnější léčba je z ordinace lékaře. Domácí zařízení nejsou tak výkonná a nejsou pro každého.
 7. Elektrolýza. Tato možnost může trvale odstranit chloupky průchodem elektrického proudu skrz vlasové folikuly. K tomu je potřeba několik ošetření, ale funguje to na všechny barvy vlasů. Při této léčbě nedochází k prostojům. Pacienti pociťují minimální nepohodlí. Existují domácí sady, ale nejlepší výsledky pocházejí z léčby v ordinaci lékaře.
 8. Krémy na předpis. Vaniqa je krém na předpis schválený FDA, který snižuje růst chloupků na obličeji, ale neodstraňuje chloupky. Krém je nebolestivý, ale pro dobré výsledky vyžaduje pravidelné každodenní používání.
 9. Bělení. Zatímco bělící krémy chloupky neodstraňují, dělají je méně nápadnými. Nejlépe funguje na tenké chloupky.

Nechtěné ochlupení je častým problémem mužů i žen. Dnes je na trhu mnoho možností, včetně domácích a profesionálních ošetření. Bude to vyžadovat trpělivost a experimentování, než najdete ten, který je pro vás ten pravý.

Karcinom endometria je nejčastějším typem gynekologického karcinomu.Pro více informací navštivte https://glucofort-official.top/the-benefits-of-a-mediterranean-diet-for-diabetes-management/

Contents